مبارزه در سطحی بالغ بر 80 هزار هکتار با ملخ صحرایی برای سال آینده

مبارزه در سطحی بالغ بر 80 هزار هکتار با ملخ صحرایی برای سال آینده

مبارزه در سطحی بالغ بر 80 هزار هکتار با ملخ صحرایی برای سال آینده

سعید معین نمینی مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا، از حمله احتمالی ملخ صحرایی در اوایل و اواسط فروردین‌ماه 1401 خبر داد و گفت: با احتمال بیش از 50 درصد شاهد حمله ملخ صحرایی به کشورمان خواهیم بود.

وی ضمن اطمینان از مبارزه به‌موقع و کافی در زمان حمله ملخ صحرایی، افزود: برای امسال در سطح 19 هزار و 3 هکتار مبارزه با ملخ صحرایی انجام شد و اجازه ورود این آفت به مزارع و باغات داده نشد.

معین بابیان اینکه پیش‌بینی می‌شود مبارزه با ملخ صحرایی برای سال آینده در سطحی بالغ‌بر 80 هزار هکتار باشد، تصریح کرد: بر اساس شعار سازمان خواروبار جهانی «اگر احتمال 5 درصدی حمله ملخ صحرایی وجود داشته باشد باید 100 درصد آمادگی برای آن تدارک دیده شود».

وی یادآور شد: در ماه پایانی حضور دولت قبل، 50 میلیارد تومان برای مبارزه با ملخ صحرایی تصویب شد و در مهرماه 10 میلیارد از آن تخصیص‌یافته که در استان‌های برای آمادگی مبارزه و تجهیز امکانات تقسیم شد.

به گفته مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی، درخواست کرده‌ایم که 40 میلیارد باقی‌مانده در اسفندماه تخصیص داده شود تا آمادگی لازم در این زمینه به وجود بیاید.

معین درباره استان‌های درگیر با آفت ملخ صحرایی در سال آینده، گفت: تمام استان هرمزگان، قسمتی از بوشهر تا دیر و بردخون، سواحل سیستان و بلوچستان خط اول دفاعی ما به شمار می رود.

images

وی ادامه داد: در مرحله بعدی مبارزه در جنوب استان فارس (لامز و لار)، جنوب کرمان (جیرفت و کهنوج) و قسمت‌های مرکزی سیستان و بلوچستان (ایرانشهر و سرباز) انجام می‌شود.

به گفته مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی، درصورتی‌که سیکلون زیادی را شاهد باشیم حجم ملخ‌ها افزایش می‌یابد و تمامی استان خوزستان، فارس و بوشهر را دربرمی گرد.

وی با اشاره به همراهی ستاد بحران کشور، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بحث مبارزه با ملخ صحرایی، افزود: مانند سال‌های گذشته مبارزه با این آفت انجام می‌شود و همچون گذشته اجازه ورود ملخ صحرایی به باغات و مزارع داده نخواهد شد.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.